Noter : Blandt kilderne: Erling Petersen, Fuglebjerg - 2006.
På basis af oplysninger fra Birthe Eis Grøndahl - "Ekstraskattemandtaller for Vordingborg m.m. 1645-1650": Under Udby var der første gang i 1646 en Oluff Hansen, men uden betegnelse, i 1647 var der både en Olluff Hansen under Kirken og en Oluff Hansen under Schou. Så senest i 1647 er Oluf Hansen under Skoven blevet gårdmand.
Han havde muligvis en datter Dorothe i Hastrup. Ved sønnen Mortens dåb 1648 var Dorothe i Hastup gudmor og ved sønnen Peders dåb 1652 var "Søsteren naunlig Dorothe i Hastrop" gudmor. 1649: Fadder til Niels Berthelsens søn Jens. Udby kirkbog. 1651: Fadder til Hans Hemmingsens Hyllebore. Udby kirkebog. 1654: Fadder til Hans Huggers datter Merde i Grumløse. 1654: Fadder til Jens Nielsens søn Peder. 1654: Fadder til Hendrich Vefvers og Johanne Hemmingsdatters tvillinger Ane og Marine. 1655: Fadder til Niels Pedersens og Merettes søn Peder i Grumløse. I peståret 1655 fik han begravet 3 børn og 1 "Dreng" - 2 af børnene hed Hans, det 3. barn var en af de spæde tvillingedøtre Gyde og Sisse. Muligvis en datter Bodil Olufsdatter, gift med Peder Michelsen i Udby - Døbt en datter Birgitte i 1681; blandt fadderne Niels Olsen Under Skoven og kone Anne og Peder Olsen. 1682 døbt en datter Inger i december, Peder Michelsen var da død - salig. Han - "Olluff Hansen under Shouffuen" - og gården er nævnt i Bårse herreds tingbog den 17. juli 1655 i en afgiftsliste.
I midten af 1640´erne var der to mænd ved navn Oluf Hansen i Udby. Oluf Hansen under Kirken er nævnt i Bårse herreds tingbog tirsdag den 24 juli 1655 (billedfil SH102664): "Peder Degn i Udbÿe med Kaldsmend Nemlig Hans Rÿtzer i Shallerup och Jens Christensen i Udbÿe, Dj kaldet Olluff Hansen ibm: under Kirrchen til dom for 8 Dr, som j [1] pund biug, for hvilchet Hand ? Loffed? och godsagt for sin Broder Mads Hansen i Snertinge haver sett i Rette och bry? Dom, iche Møt, of?: v". Så den Oluf Hansen havde altså en bror Mads Hansen i Snertinge. |